ساختمان

تعریف ساختمان

ساختمان یا بنا عبارت است از مجموعه ای با سقف و دیوار که به طور دائمی در یک مکان مانند خانه یا کارخانه واقع شده است.
ساختمانها در اندازه ها ، شکل ها و کارکردهای متنوعی قرار گرفته اند و در طول تاریخ برای تعداد زیادی از عملکرد ها سازگار شده اند.
از مصالح ساختمانی موجود گرفته تا شرایط آب و هوایی ، قیمت زمین ، شرایط زمین ، موارد خاص و دلایل زیبایی شناسی.
برای درک بهتر اصطلاح ساختمان ، لیست ساختارهای غیر سازنده را مثال می زنیم ؛
یک ساختار غیر سازنده ، که به عنوان یک ساختار ساده نیز خوانده می شود ، به هر بدنه یا سیستم از قطعات متصل به کار رفته برای پشتیبانی از یک بار است که برای اشغال مستمر انسان طراحی نشده است گفته می شود.
این اصطلاح توسط معماران ، مهندسان سازه و مهندسان مکانیک استفاده می شود تا به طور مشخص ساختارهای ساخته شده ای را که ساختمان نیستند مشخص کنند.

چرا ساختمان می سازیم؟

ساختمانها به چندین نیازهای اجتماعی خدمت می کنند – ابتداً به عنوان سرپناهی از آب و هوا ، امنیت ، فضای زندگی ، حریم خصوصی ، برای ذخیره وسایل و آسایش در زندگی و کار.
همچنین یک ساختمان به عنوان یک پناهگاه، شمایلی از زیستگاه انسان (مکانی برای آسایش و امنیت) و فضای بیرون (مکانی است که در بعضی مواقع ممکن است خشن و مضر باشد) را تقسیم بندی می کند.
از زمان نخستین نقاشی های غار، ساختمانها نیز به اشیاء یا بوم هایی از بیان هنری بسیار تبدیل شده اند.
در سال های اخیر ، علاقه به برنامه ریزی پایدار و شیوه های ساختمان سازی نیز به بخشی از عمد در روند طراحی بسیاری از ساختمان های جدید تبدیل شده است.

کلمه ساختمان هم در اسم است و هم فعل “ساختن؛ خود ساختار و عمل ساختن آن” در وسیع ترین تفسیر یک حصار یا دیوار یک ساختمان است.
با این حال ، کلمه ساختار بیشتر از ساختمان استفاده می شود که شامل سازندهای طبیعی و انسانی است که لزوماً دارای دیوار نیست.
سازه به احتمال زیاد برای حصار مورد استفاده قرار می گیرد. در فرهنگ لغت استورگیس آمده است که “[ساختمان] به استثنای همه ایده های هنری با معماری فرق می کند ؛ و از نظر ساختاری متفاوت است به دلیل محرومیت از درمان علمی یا بسیار ماهرانه.”

نیاز به مصالح و کالاهای ساختمانی مقاوم و با کیفیت

در قرون اخیر که رشد جمعیت در دنیا به طور چشمگیری رو به ازدیاد نهاد و بشر از لحاظ علمی و فنی مشکلات بسیاری را حل نمود در ساختن مسکن نیز مانند سایرموضوعات تحولات عمده ای به وجود آورد و دیگر ساختن خانه های تک واحدی جوابگوی احتیاجات جوامع شرق نبوده است.
به همین علت سیستم خانه سازی به کلی دگرگون شده و استفاده از مصالح ساختمانی مقاوم نیز مانند فولاد و سیمان در ساختمان رایج گردید.
در اثر دسترسی به این مصالح و امکانات دیگر گسترش شهرها از حالت افقی به عمودی تبدیل شد و امر آپارتمان سازی در ساختمان های چندین طبقه متداول گردید .

برای احداث ساختمان و ابنیه در مدت کوتاه استفاده از بتن پیش ساخته بسیار حائز اهمیت است.
تمامی ساختمانهای ائم از ساختمانهای صنعتی پارکینگها ساختمانهای تجاری ، مجتمع های مسکونی ، هتلها ، مدارس ، مراکز تفریحی پلها و انواع سازه های دیگر را می توان با استفاده از بتن پیش ساخته احداث نمود محاسنی که توسط طرفداران این روش ساخت مطرح می شود.
قسمتی به پیش ساختگی قسمتی به پیش تنیدگی و قسمتی نیز به بتنی بودن آن مربوط می شود روشهای پیش ساخته فشرده نمودن جدول زمانی اجراء پروژه کاهش مدت زمان ساخت را میسر می سازد.

پیشرفت های گسترده در صنایع گوناگون و مزایای حاصل از آ نها به ندرت در صنعت ساختمان دیده می شود.
باید با جایگزین سازی ساختمان سازی متداول و فعالیت های دستی در کارگاه با سیستم های ساختمانی پیش ساخته در اغلب مراحل و فرآیندهای ساختمان سازی به عنوان پاسخی به این کاستی معرفی شود.

امکان استفاده، مزایا، معایب، جنبه های اقتصادی، الگوهای موثر، موانع و توسعه پیش ساختگی در صنعت ساختمان سازی مورد بحث قرار گرفته است.
طبق داده های به دست آمده، ساختمان های پیش ساخته در برابر تغییرات آتی منعطف نیستند.
لذا، مورد صلبیت در برابر تغییر به عنوان مهم ترین نارسایی پیش ساختگی مورد شناسایی قرار گرفته است.
بررسی امکان به کارگیری سیستم های پیش ساخته در پروژه های ساختمانی نیز نشان می دهد که سیستم های ساختمانی متداول برای ساخت فونداسیون و اجزای غیراستاندارد مناسب تر می باشد.
این در حالی است که اجزای ساختمانی پیش ساخته نیز برای اجرای قاب های سازه ای فولادی، پوشش های خارجی، سقف های بتنی و سیستم های دیوار خشک ارجحیت دارند.

بسیاری از اجزای ساختمانی پیش ساخته نیز قابلیت باربری داشته و ارتقاء اجزای ساختمانی پیش ساخته سبک وزن باید مدنظر قرار گیرد.
تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که سیستم های ساختمانی متداول، نتایج رضایت بخشی در صنعت ساختمان نداشته اند، با این وجود، از طریق به کارگیری روش های پیش ساختگی می توان ضایعات حاصل از ساخت و ساز را تا نصف کاهش داد.
همچنین، استفاده از طرح های ساختمانی استاندارد و منظم در این زمینه موثر خواهد بود و با بهره گیری از فرآیندهای مکانیزه، استفاده از مصالح بازیافت شده یا قابل بازیافت و مونتاژ اجزای ساختمانی پیش ساخته به روش صنعتی می توان هزینه ها را تا حد چشمگیری کاهش داد.

لزوم وجود معیارهای مناسب معماری در ساخت پروژه های ساختمانی

ساخت ساختمان با توجه به پیشرفت جوامع بشری بصورت چشمگیری در مناطق مختلف دنیا رو به افزایش است . نکته ای که ساخت یک بنای شاخص را از دیگر ساخته های معمول معماری متمایز می نماید نقش پر رنگسازه در طرح یک برج است .
بطوریکه سازه بنا در فرایند طراحی و طرح نهایی معماری نه تنها وظیفه ی اصلی خود یعنی تحمل و انتقال نیرو ها را بر عهده دارد، بلکه نقش های دیگری در راستای تامین دیگر معیار های طراحی از جمله زیبایی شناسی ، انرژی و غیره را می پذیرد.
این تلفیق نقش ها بدین دلیل می باشد که در یک بنای بلند مرتبه با توجه به اهمیت کاهش وزن بنا جهت تحمل بهتر نیروهای جانبی و ثقلی سازه باید نقش های متعددی را جهت کاستن عناصر اضافی بپذیرد.

با مطالعه ی معیارهای موثر در طراحی ساختمان های متمایز و شناخت ویژگی های هر کدام ، می توان پیشنهاداتی در جهت تلفیق مناسب این معیارها در راستای طراحی یک بنای مرتبه ارائه شود.
این پیشنهادات میتواند راهگشای معماران در آغاز راه طراحی یک برج باشد.
در واقع در نظر گرفتن این معیارها منجر به خلق گزینه هایی می گردد که در ادامه ی راه توسط دیگر تیم های طراحی با مشکلات فاحشی روبرو نخواهد شد.
اما نداشتن دانش کافی نسبت به دیگر معیار ها منجر به عدم درک متقابل معماران و مهندسین سازه در ابتدای امر می گردد.

معماری یک ساختمان بلند مرتبه با فرم، نما ،پوشش، برنامه و نیاز های پروژه ، فضای سبز و در نهایت با سازه و تاسیسات رابطه ی مستقیمی دارد.
به عنوان مثال ،اگرچه شکل هسته ی بنا را معمار تعریف می کند اما این شکل باید جایگاه شریان های تاسیساتی و تحمل کننده ی نیروهای سازه ای باشد ،لذا در نظر داشتن ملزومات سازه ای و تاسیساتی در طراحی فرم هسته امری ضروری است.
همچنین باید توجه کرد که شاید در یک بنای کوتاه مرتبه بشود سازه را با تزئینات کاذب پنهان کرد، اما در برج ها در صورت استفاده از عناصر کاذب جهت تزئینات و یا تامین دیگر خواسته ها، با توجه به بزرگ مقیاس بودن حجم سازه و بنا، بار زیادی را بر سازه تحمیل کرده ایم.

انواع سازه های ساختمان

مواردی که یک معماری خوب را از مفهوم ساختمان استخراج می کنند شامل مفاهیم ذیل هستند:

  • منظر شهری: در این مصوبه منظور از منظر شهری کلیه عناصر طبیعی و مصنو عی ساختمانها و الحاقات آنها، مبلمان شهری، پوشش گیاهی و ..قابل مشاهده از عرصه های عمومی شهر شامل خیابانها، میادین، گره ها و پهنه های عمومی است.
  • نما: منظور از نما کلیه سطوح نمایان ساختمانهای واقع در محدوده و حریم شهرها و شهرکها که از داخل معابر قابل مشاهده است اعم از نمای اصلی یا نماهای جانبی می باشد.
  • جداره: منظور از جداره، سطوح مربوط به دیوارهای محوطه هایی است که هیچ ساختمانی به صورت بلافصل به آن ملحق نیست نظیر دیوار باغات و نظایر آن.
  • پیاده راه: منظور از پیاده راه، خیابانها و گذرگاههایی است که منحصرا بًرای عبور پیاده مورد استفاده قرار می گیرد.

در کنار مفهوم ساختمان سازی و رشته معماری  برای درک راحتتر مجموعه فعالیت های طراح معمار و ساختمان ساز یک مثال میزنیم که می توان ابعاد این فرآیند را گسترش دهد.

طراحی شهری دانش نسبتاً جدیدی است. پس از انقلاب صنعتی، افزایش جمعیت، آلودگی هوا، پیشرفت فناوری و گسترش بی رویه شهرها منجر به کاهش کیفیت زندگی شهری گردید.

با عملیاتی شدن و اجرایی شدن مباحث نظری و کیفی در این رشته، از دغدغه هایی است که در دهه های اخیر در دنیا و در سالهای اخیر در کشور ما مورد بحث بوده است. قدر مسلم آن است که پرداختن به فرآیند اجرای محصولات نظری طراحی شهری بستر قانون گذاری و سیاست گذاری خاص خود را می طلبد. پرداختن به این پرسش ها که؛ سهم موضوعات و دغدغه های طراحی شهری و ساختمان(به عنوان یک بنای مستتقل که شامل ویژگی های کالبدی و فنی شاخص خود است) در میان مصوبات شورا و سازمان های مربوطه و جامعه مهندسی و معماری به چه میزان بوده با این هدف، ابتدا به مبانی نظری پشتیبان موضوع پرداخته می شود. مبانی نظری با بررسی مختصر سیر تاریخی طرای شهری  آغاز می شود و پس از » طراحی شهری در حوزه عمل « و سپس » حوزه مفهومی طراحی معماری « و پرداختن به» مباحث ساختمانی و عمرانی در قوانین اجرایی ایران « و » جایگاه آن در اسناد هدایت توسعه « آن به طور مستقیم به در نظام قانونگذاری کشور در » شورای عالی شهرسازی و معماری ایران « مرتبط می شود.

 

درصورت تمایل به آشنایی با انواع سازه های ساختمان بر روی لیک های ریز کلیک کنید.

  • انواع سازه ساختمان
  • ساختمان های بتنی
  • ساختمان های فلزی
  • ساختمان های بنایی
  • ساختمان های خشت و گلی

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

(بازدید ۵۱ بار, بازدیدهای امروز ۱ )
۰